Σε Αυτό Το Άρθρο:

Το κόστος των τροφίμων συνεχίζει να αυξάνεται και οι υψηλότερες τιμές επηρεάζουν περισσότερο από τα μενού εστιατορίων. Τα καταστήματα τροφίμων, οι μεγάλες αποθήκες κιβωτίων, οι κινηματογραφικές αίθουσες και ακόμη και οι αγορές των αγροτών έχουν πέσει θύματα του βαριάς επιβάρυνσης του πληθωρισμού. Φαγητό σε $ 10 την ημέρα είναι πολύ πιο σκληρή από ό, τι ήταν.

Σε δίαιτα

Μια γυναίκα που σκάβει σε μια σαλάτα

Ο άνθρωπος σπρώχνει την τελειωμένη πίτσα από το φούρνο

Ένας άνθρωπος που πιέζει μια τελειωμένη πίτσα από το φούρνο

Ζυγίστε την απόφαση να φάτε προσεκτικά. Για ένα μόνο άτομο με προϋπολογισμό, η κατανάλωση φαγητού δεν είναι πάντα η πιο ακριβή επιλογή. Ένα sub, taco ή κομμάτι πίτσας μπορεί να κοστίσει μόλις $ 2 ή $ 3. Αυτό είναι μόνο το ένα τρίτο του ημερήσιου προϋπολογισμού για τα τρόφιμά σας και δεν χρειάζεται να αγοράζετε μεμονωμένα συστατικά.

Δύο γυναίκες που τρώει φαγητό μαζί στο σπίτι

Απολαμβάνοντας ένα δείπνο σπαγγέτι

Θυμηθείτε τις λέξεις ξηρές, κατεψυγμένες και κονσερβοποιημένες. Αν και τα φρέσκα προϊόντα είναι προτιμότερα, τα τρόφιμα που είναι συσκευασμένα, κατεψυγμένα ή κονσερβοποιημένα είναι συνήθως πολύ φθηνότερα. Τα έτοιμα ζυμαρικά θα σας τρέξουν $ 3- $ 4, ενώ ένα κουτί σπαγγέτι θα είναι περίπου $ 1. (Ένα κουτί από σπαγγέτι πηγαίνει πολύ μακριά.) Κονσέρβες σούπες και φρούτα μπορούν να αγοραστούν για κάτω από $ 1. Τα κατεψυγμένα λαχανικά είναι συνήθως κάτω από $ 2.

lasagne bolognese

Ένα προκατασκευασμένο γεύμα στο τραπέζι

Πετάξτε τα μπαρ πρωινού και να είστε ύποπτοι για τα προκατασκευασμένα γεύματα. Σίγουρα, τα μπαρ είναι εύκολο και βολικό το πρωί, αλλά ένα κουτί των πέντε συνήθως τρέχει μεταξύ $ 3 και $ 4. Αντ 'αυτού, παίρνετε υγιείς με μια δέσμη μπανανών σε περίπου 39 σεντς μια κιλό και ένα κασσίτερο ξηρού βρώμης για περίπου $ 1. Όσον αφορά τα προκατασκευασμένα γεύματα, είναι σίγουρα βολικό. Να είστε προσεκτικοί για το κόστος τους, όμως. Ένα προκαθορισμένο πακέτο "Δείπνο για Δύο" στα 9,99 δολάρια δεν είναι πάρα πολύ. Μπορείτε επίσης να βγείτε σε ένα εστιατόριο και να ξοδέψετε τα επιπλέον δύο δολάρια για να φτιάξετε το φαγητό φρέσκο. Ωστόσο, μια κατεψυγμένη πίτσα αξίας 3,99 δολαρίων είναι οικονομική και συνήθως αρκετά νόστιμη.

Εμφάνιση των αυγών Bio σε χαρτοκιβώτια

Αυγά στο ράφι μανάβικων

Βαθμολογήστε ξανά το κρέας. Τα σαρκοβόρα μοιάζουν να το ακούν, αλλά η αλήθεια είναι ότι το κρέας είναι δαπανηρό και η αγορά του δεν σας βοηθά να φάτε με $ 10 την ημέρα. Αναζητήστε υποκατάστατα πρωτεΐνης όπως ένα κουτί των αυγών για 99 σεντ ή γενικά καρύδια μάρκας. Τρώτε κρέας μία φορά την εβδομάδα και μόνο όταν τα καταστήματα τροφίμων προσφέρουν ειδικές προσφορές.

Όμορφη νεαρή γυναίκα ψώνια σε ένα παντοπωλείο

Συγκρίνοντας τις τιμές στο παντοπωλείο

Πείτε αντίο στα εμπορικά σήματα. Οι πένες προσθέτουν, ειδικά όταν μετράτε μόνο στα $ 10. Έχουμε πλύση εγκεφάλου για να μην το πιστέψουμε, αλλά οι περισσότεροι εκτός εμπορικού σήματος τρόφιμα γίνονται με τα ίδια συστατικά των πιο δημοφιλών αντιπάλων τους. Φαίνεται σαν μια μικρή διαφορά όταν συγκρίνουμε $ 1,59 με $ 1,79, αλλά το κόστος των τροφίμων σας θα μειωθεί εάν παρακάμψετε το φανταχτερό εμπορικό σήμα.

γεύμα δείπνου σε γυάλινα δοχεία

Τα απομεινάρια στοιβάζονται σε δοχεία Tupperware

Χρησιμοποιήστε τα υπόλοιπα σας. Οι περισσότεροι άνθρωποι κάνουν περισσότερο από αρκετό φαγητό όταν μαγειρεύουν στο σπίτι. Τεντώστε το στιφάδο του βοείου κρέατος πάνω από δύο γεύματα ή φούρνο μικροκυμάτων ένα κομμάτι πίτσας για μεσημεριανό γεύμα την επόμενη μέρα θα σας βοηθήσει να μειώσετε το κόστος των τροφίμων σας.


Βίντεο: Ελένη Φουρέιρα - Το Κάτι Που Έχεις | Official Music Video